Dowiedziałeś się, że obowiązujące przepisy nakazują Ci zadbać o odzysk olejów, ale nie wiesz, co zrobić, by zająć się tym procesem właściwie i nie spotkać się z żadnymi nieprzyjemnymi konsekwencjami prawnymi? Sprawdź ten tekst, by poczuć się bezpieczniej.
Dlaczego odzysk olejów przepracowanych jest tak istotną sprawą?
Powód jest prosty – oleje przepracowane są toksyczne dla środowiska. Absolutnie nie możemy więc traktować ich jak zwykłych śmieci. Wymagana jest ostrożność i dobra znajomość tematu. Kogo dotyczy organizacja odzysku? Taki obowiązek muszą zrealizować podmioty, które określone oleje wprowadza na rynek na drodze;
- produkcji;
- wewnątrzwspólnotowego nabycia;
- importu.
Aby dokładnie wiedzieć, jak wywiązać się z tego obowiązku, trzeba zapoznać się z ustawą z dn. 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej (Dz. U. 2018.1932jt). W jej treści znajdziemy m.in. informacje o tym, ile muszą wynosić procentowe poziomy odzysku i recyklingu olejów przepracowanych.
Kto powinien przeprowadzić recykling olejów przepracowanych?
Obowiązujące prawo nie precyzuje, kto ma zająć się tym obowiązkiem. Recykling olejów przepracowanych możemy więc przeprowadzić samodzielnie, lub podjąć w tym zakresie współpracę ze specjalistami. Pierwsze rozwiązanie ma kilka dość poważnych mankamentów. Profesjonalna organizacja odzysku wymaga specjalistycznej wiedzy i świetnej orientacji w aktualnych przepisach. Oprócz tego ważny będzie także dostęp do odpowiedniej technologii, w końcu nie da się zatroszczyć o odzysk olejów przepracowanych bez zaawansowanej infrastruktury.
Całość wymaga więc dobrego przygotowania i świetnej znajomości tematu. Co zrozumiałe, wiele firm może nie chcieć poświęcać swoich zasobów na odzysk olejów. Dużo prostszym, tańszym i mniej pracochłonnym zadaniem jest przekazanie tej czynności ekspertom.