W obecnych czasach stomatologia stoi na bardzo wysokim poziomie. Coraz więcej ludzi chce dbać o swoje zdrowie i wybiera zabiegi stomatologiczne, dzięki którym ich zęby będą długo zdrowe i silne. Na czym polega profilaktyka zębów, która pomaga w dłuższym zachowaniu zdrowia naszej jamy ustnej? Czy higienizacja zębów albo jej brak mają wpływ na powstawanie próchnicy?
Profilaktyka zębów – jakie zabiegi można wykonać w gabinecie stomatologicznym?
W profilaktyce zębów najważniejsze jest zachowanie higieny jamy ustnej. Odpowiednie czyszczenie zębów szczoteczką, używanie nici dentystycznej oraz płukanie jamy ustnej specjalnie dobranym płynem to podstawa. Gdy chcemy rozszerzyć profilaktykę należy udać się do stomatologa, który zaproponuje konkretne zabiegi. Należą do nich:
- skaling,
- piaskowanie,
- fluoryzacja (lakierowanie).
Prawidłowa higienizacja zębów sprawi, że te będą dobrze zabezpieczone i rzadziej będzie dochodziło do tworzenia się próchnicy.
Skaling zębów – na czym polega?
Jednym z zabiegów stosowanych w gabinecie stomatologicznym jest skaling zębów. Kiedy nieodpowiednio zadbamy o zęby na ich powierzchni odkłada się płytka nazębna, która tworzy się z resztek pokarmowych, bakterii i składników śliny. Za sprawą związków mineralnych, które są obecne w ślinie płytka nazębna ulega utwardzeniu, co prowadzi do powstania kamienia nazębnego, który można usunąć jedynie u stomatologa. Do tego właśnie odpowiedni jest skaling zębów.
Skaling należy wykonać, gdy kamień nazębny powoduje stan zapalny oraz krwawienie dziąseł. W wyniku powstawania kamienia nazębnego odsłaniają się też szyjki zębowe i pogłębia się proces zaniku kości wokół zębów, co prowadzi do paradontozy. Zabieg powinno się wykonywać 1-2 razy w roku skalerem ultradźwiękowym.
Piaskowanie zębów – na czym polega?
Kolejnym z zabiegów często wykorzystywanych w gabinecie stomatologicznym jest piaskowanie zębów. Jest to zabieg, który polega na usunięciu przebarwień i osadów z powierzchni zębów. Takie przebarwienia powstają w wyniku picia takich produktów jak herbata, kawa, czy czerwone wino, a także z powodu palenia papierosów.
Piaskowanie zębów wykonuje się urządzeniem zwanym piaskarką. Dzięki temu urządzeniu można dotrzeć do nawet najbardziej niedostępnych miejsc, takich jak przestrzenie międzyzębowe. Piaskowanie warto zrobić w wypadku częstego spożywania produktów barwiących, o których była mowa wcześniej. Zabieg ten poleca się zrobić także przed wybielaniem. Można go łączyć ze skalingiem.
Fluoryzacja zębów – na czym polega?
Następnym zabiegiem, który warto wykonywać profilaktycznie jest fluoryzacja zębów. Fluor jest pierwiastkiem , który wzmacnia szkliwo, dzięki czemu jest mniejsza szansa powstania próchnicy. Fluoryzacja zębów ma na celu nałożenie na uprzednio oczyszczone zęby preparatu, który zawiera fluor. Zazwyczaj są to produkty żelowe, piankowe albo lakier.
Jednym z form fluoryzacji jest lakierowanie zębów. W tym zabiegu zęby pokrywa się specjalnym lakierem, który nakłada się na wszystkie zęby pacjenta. Fluoryzacja to ostatni etap profilaktyki stomatologicznej. Wykonywana jest zazwyczaj po piaskowaniu i skalingu.
Czy warto stosować te zabiegi?
Regularne czyszczenie zębów to podstawa odpowiedniej profilaktyki stomatologicznej. Stosowanie takich zabiegów jak skaling, piaskowanie i fluoryzacja zębów pozwoli na długie cieszenie się ze zdrowego i pięknego uśmiechu bez próchnicy. Takie zabiegi można wykonać w profesjonalnej klinice dentystycznej.