W obecnych czasach w związku z coraz szybciej rozwijającą się techniką i technologią i postępem cyfryzacji programowanie staje się coraz bardziej powszechne. Jedną z ważnych osób w całym procesie programowania, są tak zwani testerzy, którzy przeprowadzają testy.
Testerzy IT – czym zajmują się testerzy oprogramowania?
Jak sama nazwa wskazuje, zajmują się oni testowaniem oprogramowania. Testy, które wykonują testerzy IT, możemy podzielić na następujące:
- testy techniczne,
- testy funkcjonalne,
- testy wydajnościowe,
- testy aplikacji mobilnych.
Testy wydajnościowe – czym są?
Testy wydajnościowe zaliczane są do rodzaju testów niefunkcjonalnych. Zadaniem testów wydajnościowych jest sprawdzić jego wydajność. W tym celu należy uruchomić w danym programie jak najwięcej działań, które doprowadzą do jego mocnego obciążenia. Zmierzenie czasu reakcji, a mówiąc precyzyjniej odpowiedzi, pokaże w tak wykonanym teście wydajność danego programu.
Testy funkcjonalne – co to jest?
Zadaniem testów funkcjonalnych jest badanie zewnętrznych zachowań programu. Sprawdzają poziom zabezpieczeń danego programu oraz testują jego współdziałanie z poszczególnymi modułami. Tester, który testuje dane oprogramowanie przy wykorzystaniu testów funkcjonalnych, nie musi doskonale znać kodu danego programu. Testy te działają na takiej zasadzie, że po wprowadzeniu konkretnych danych wejściowych, otrzymuje zwrot danych wyjściowych. Czyli mówiąc inaczej, te testy sprawdzają tylko, czy finalny produkt operacji kodu jest poprawny, nie sprawdzają zaś, jak dokładnie przebiegał cały ten proces.
Testy aplikacji mobilnych – na czym polegają?
Warto podkreślić na samym początku, że aby w skuteczny sposób przetestować daną aplikację i wyłapać podczas tego procesu wszystkie możliwe błędy, jest zadaniem trudnym. Wymaga ono bowiem od danego testera dużej wiedzy oraz umiejętności ze względu na swoją wieloetapowość, oraz złożoność.
Tester IT podczas przeprowadzania testów aplikacji mobilnych zazwyczaj posługuje się w tym celu specjalnymi, dedykowanymi narzędziami. Zazwyczaj jest ono podzielone na przynajmniej dwa zasadnicze etapy:
- testy automatyczne,
- testy manualne.
W przypadku testów automatycznych zazwyczaj najpierw przeprowadza się testy jednostkowe, które bazują na zweryfikowaniu poprawnego działania wybranych fragmentów kodu. Następnym krokiem jest testowanie interfejsu użytkownika, czyli UI.
W przypadku testów manualnych w zasadzie chodzi o ręczne „klikanie” oraz testowanie działania interfejsu danej aplikacji, oraz sprawdzenie jej odporności na podanie takich danych wejściowych, których nie przewidział programista. Następnie przeprowadza się testy penetracyjne, których zadaniem jest zweryfikowanie bezpieczeństwa danej aplikacji.
Źródło: https://simplelogic.pl/